Kolonoskopia – najnowsze technologie

Kolonoskopia bez bólu – najnowszy sprzęt diagnostyczny

Kolonoskopia jest badaniem, które stawia wysokie wymagania. Dlatego też konieczne jest zaangażowanie doświadczonych specjalistów oraz wysoce zaawansowany sprzęt medyczny, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta.

Kolonoskopia badanie

Insuflacja CO2 – Mniej bólu oznacza więcej korzyści

Aby zapewnić odpowiednie warunki do prowadzenia badania i oceny tkanek ścian jelita grubego, musi on zostać rozdmuchiwany podczas badania. Pod koniec badania, lekarz dąży do tego aby odessać powietrza, gdyż rozdęte jelita są głównym powodem dolegliwości bólowych po zabiegu. Niestety często nie uda się odessać całość powietrza, a więc musi on się wchłaniać w sposób naturalny co zajmuje dłuższy czas.

Rozwiązanie tego problemu to działanie u źródła, poprzez insuflacji dwutlenkiem węgla.

Insuflacja dwutlenkiem węgla to nic innego jak rozdmuchiwanie jelita za pomocą CO2. Taka zmiana zdecydowanie zmniejsza odczuwanie bólu i poprawia komfort pacjenta dlatego też coraz powszechniej jest stosowany w miejsce klasycznej insuflacji powietrzem. Jest to związane z faktem, że dwutlenek węgla mniej rozdyma żołądek i jelita niż zwykłe powietrze. Dwutlenek węgla to gaz, który jest wchłaniany ponad 150 razy szybciej od zwykłego powietrza przez ludzkie ciało. Wobec tego Samoistnie wchłania się przez światło przewodu pokarmowego do krwi, skąd następnie jest wydalany przez płuca. Przeprowadzono badania, które udowodniły, że ból w czasie trwania badania i po jego zakończeniu przy stosowaniu CO2 zamiast powietrza jest znaczniej mniejszy. Dodatkowo samo badanie jest szybsze (np. krócej trwa wprowadzenie kolonoskopu do kątnicy).

World map

Mniejsze natężenie bólu w czasie trwania badania

World map

Mniejsze natężenie bólu po 1 h od zakończenia badania

World map

Mniejsze natężenie bólu po 6 h

World map

Mniejsze natężenie bólu po 24 h

Kolonoskopia w technologii ułatwiającej wprowadzanie kolonoskopu

Producenci sprzętu do endoskopii również przyczyniają się do obniżenia potencjalnego poziomu bólu odczuwanego podczas zabiegów wykonanych za pomocą ich urządzeń. Dzięki wprowadzeniu licznych przełomowych technologii, endoskopy (kolonoskopy) najnowszych generacji zapewniają większy komfort pacjenta podczas zabiegu niż kiedykolwiek wcześniej.

Jest to wyjątkowe połączenie trzech opatentowanych technologii: PB (Passive Bending – pasywne gięcie), HFT (High Force Transmission) i zmienna sztywność endoskopu. Technologie te współdziałają, aby ułatwić wprowadzenie kolonoskopu oraz lepiej kontrolować jego ruch. W efekcie minimalizowaną dyskomfort pacjenta i zwiększają skuteczność badania.

Efektywność zabiegu

Oszczędność czasu – szybsze dotarcie do kątnicy

Mniejszy ból Pacjenta – lepsza współpraca podczas i po zabiegu

Mniejszy dyskomfort i precyzyjny obraz z systemem ułatwiającym wprowadzenie kolonoskopu

Kolonoskopia to badanie wymagające, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Dlatego tak ważny jest odpowiedni sprzęt medyczny, który zapewni komfort i precyzyjne możliwości obrazowania.

System ułatwiający wprowadzenie kolonoskopu umożliwia trójwymiarową wizualizację ukształtowania i rozmieszczenia sondy endoskopu wewnątrz jelita grubego. Oznacza to, że użycie rentgenoskopii jest zbędne, dzięki czemu zmniejsza się narażenie pacjentów, jak i personelu na promienie X.

System ułatwiający wprowadzenie kolonoskopu pozwala na łatwiejsze i pewniejsze prowadzenie endoskopu, lokalizowanie pętli, jak i optymalne określenie pozycji – wszystko to służy zminimalizowaniu dyskomfortu pacjenta podczas badania. Zwiększona częstotliwość próbkowania zapewnia płynny i stabilny obraz, a także mniejsze opóźnienia pomiędzy ruchem sondy endoskopu, a przekazywanym obrazem.

Sztuczna inteligencja w służbie profilaktyki nowotworowej

Technologia przyszłości już dziś może pomóc skuteczniej wykrywać zmiany w jelicie grubym. Systemy oparte na sztucznej inteligencji wspierają lekarzy w jeszcze dokładniejszym wykrywaniu niebezpiecznych zmian, takich jak polipy, nowotwory złośliwe i gruczolaki.

Urządzenia wykorzystujące tą technologię współpracują ze sprzętem endoskopowym podczas badania i pozwalają na wyświetlanie wskaźników potencjalnej zmiany na obrazie widzianym przez lekarza w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie sprawia, że lekarze mogą szybciej i z większym przekonaniem dokonać diagnozy, co w przypadku rozwijającego się nowotworu jest kluczowe dla powodzenia dalszego leczenia.

Kolonoskopia badanie

Źródła:
Prezentacja Olympus/ Broszura Olympus
https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Insuflacja-dwutlenkiem-wegla-w-kolonoskopii-i-jej-wplyw-na-czestosc-korzystania-z-toalety-po-badaniu,12094.html
https://gastromed.pl/nowoczesny-sprzet-metody-technologie/