Aby dokładnie obejrzeć jelito od środka, musi ono być dokładnie oczyszczone z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat są częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym. Jeśli stosuje się przygotowanie podzielone na dwie porcje (wieczorem i rano), w drugim dniu przygotowania wypróżnienia są mniej intensywne i trwają krócej niż w pierwszym dniu.
Istnieje kilka dostępnych w Polsce preparatów służących do oczyszczenia jelita. W Programie Badań Przesiewowych rutynowo wykorzystujemy najlepiej poznany i stosowany od wielu lat preparat glikolu politylenowego (Fortrans), ale możliwe jest użycie innych preparatów.
Zastosowanie się do poniższych zaleceń ma istotne znaczenie dla bezpiecznego i skutecznego wykonania badania.
3 dni
przed terminem badania
BEZ PREPARATU CLENSIA®
Nie spożywać
1 dzień
przed terminem badania
I porcja preparatu
godz. 18:00
można zjeść zupę typu krem albo przecedzony bulion.
można ssać landrynki i pić dodatkowo klarowne płyny (wodę, herbatę, sok, kompot)
w dniu badania (rano)
II porcja preparatu
Powtórzyć procedurę z dnia poprzedniego:
Jeśli kolonoskopia jest zaplanowana jako badanie w znieczuleniu / sedacji w godzinach przedpołudniowych, to I i II porcję zastosować w przeddzień badania zaczynając pierwszą około godziny 16:00, a drugą około godziny 20.00. Na 5 godzin przed badaniem w sedacji zakończyć spożywanie płynów.
Wypicie całej ilości 2 litrów roztworu Clensia®, zgodnie z poniższym schematem oraz dodatkowego minimum 1 litra klarownego płynu (bezalkoholowego) bez mleka gwarantuje dobre oczyszczenie jelita.
Wypicie mniejszej ilości roztworu może spowodować niewystarczające oczyszczenie jelita. Lekarz nie będzie mógł wykonać kolonoskopii lub śluzówka jelita nie będzie dobrze widoczna i nie będzie można jej ocenić. Może to spowodować konieczność powtórnego przygotowania oraz powtórzenia badania.
Po kolonoskopii wracasz do normalnej diety.
Osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza, najlepiej 2 godziny przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego.
Osoby chorujące na cukrzycę konsultują schemat przygotowania z diabetologiem.
Osoby przyjmujące leki „na rozrzedzenie krwi”, konsultuj z lekarzem prowadzącym decyzję o odstawieniu lub zamianie na inny lek. Na 7 dni przed wyznaczonym badaniem odstawić preparaty żelaza.
Źródła: http://pbp.org.pl/wp-content/uploads/2020/02/Przygotowanie-jelita-preparatem-CLENSIA.pdf